Moje ulubione
0
Moje ulubione

Na którym piętrze najlepiej mieszkać? Parter, pierwsze piętro, ostatnie? 

Mieszkanie na własność kupuje się często na całe życie, nieraz jest wręcz przekazywane w spadku kolejnemu pokoleniu. Podczas poszukiwania idealnego lokum warto wziąć zatem pod uwagę wygodę życia nie tylko „tu i teraz”, ale również za 5, 15 czy 30 lat. Jedną z kwestii, o których nie powinno się zapominać, jest ustalenie, na którym piętrze wybrać mieszkanie. Najlepszy będzie parter? A może pierwsze piętro, środkowe lub poddasze? Sprawdź!

Które piętro wybrać podczas zakupu mieszkania?
Na początku musimy podkreślić: wybór piętra to kwestia w pełni indywidualna. Nie sposób jednoznacznie określić, który poziom bloku jest najwygodniejszy do życia, wszystko zależy bowiem od potrzeb. Dlatego zastanawiając się, które piętro wybrać, kupując mieszkanie, warto poznać wady i zalety każdej z opcji, po czym dopasować pod oczekiwania oraz preferencje mieszkańców.

Aby maksymalnie ułatwić Ci zdecydowanie, na którym piętrze kupić mieszkanie, przygotowaliśmy zestawienie wspomnianych zalet i wad mieszkania na parterze, pierwszym piętrze, ostatnim oraz poziomach środkowych.

Mieszkanie na parterze — zalety i wady
Mieszkania na parterze nie są dostępne w przypadku wszystkich inwestycji. Powierzchnia ta może być bowiem w 100 proc. przeznaczona na lokale usługowe, które mają służyć jako udogodnienia dla mieszkańców: sklepy, aptekę, kawiarnię, restaurację, gabinet lekarski i weterynaryjny czy recepcję.

Jednak w budynkach, w których każde piętro składa się z mieszkań, parter może mieć ogromną zaletę – dawać dostęp do prywatnego ogródka. Tak też jest w przypadku naszych inwestycji Berberys oraz Mahonia. Przyszli właściciele mieszkań na parterze mogą wybrać lokal z ogrodem o powierzchni nawet 122 m2! To idealny wybór dla miłośników wypoczywania na świeżym powietrzu, a także właścicieli psów czy dla rodziców chcących mieć na oku bawiące się pociechy.

Co więcej, mieszkania na parterze znajdują się blisko głównego wejścia i przeważnie nie ma konieczności korzystania ze schodów. A to ułatwia wnoszenie ciężkich zakupów czy przemieszczanie się z wózkiem dziecięcym lub zwierzakiem. I bez wątpienia jest zaletą dla osób starszych czy z niepełnosprawnością ruchową.

OK, znasz już zalety mieszkania na parterze. A czy najniższa kondygnacja ma jakieś wady? Do takowych można zaliczyć potencjalny hałas z zewnątrz. Parkowane samochody, rozmowy pod oknami, dzieci bawiące się na placu zabaw czy osoby wchodzące i wychodzące z budynku są zwykle bardziej słyszalne na parterze, niż wyższych piętrach. Trzeba mieć też na uwadze widoczność wnętrza mieszkania przez okna – sąsiedzi przechadzający się wzdłuż budynku mogą zerkać do środka. To jednak problem, który rozwiązują firanki, rolety czy zazdrostki.

Mieszkanie na pierwszym piętrze — zalety i wady
Skoczmy teraz piętro wyżej. Zalety mieszkania na pierwszym piętrze są podobne do tych dotyczących lokali parterowych. Mamy zatem łatwą dostępność dla rodziców małych dzieci, dla osób starszych i z ograniczoną ruchomością – w razie, gdyby winda jakiegoś dnia zawiodła, to konieczne będzie przejście tylko kilku schodów.

Dochodzi do tego własny balkon, choć ta kwestia nie jest już tak oczywista. Co prawda w większości nowoczesnych budynków wszystkie mieszkania na piętrach mają przynależny indywidualny balkon, ale wciąż zdają się inwestycje, w których dostępny jest tylko jeden, wspólny dla całego piętra. Ale nie w przypadku naszych współczesnych budynków! Każda inwestycja M Development oferuje mieszkańcom dostęp do własnego balkonu – i to nawet o powierzchni przekraczającej 20 m2!

Co więcej, mieszkanie na pierwszym piętrze zapewnia większą dyskrecję, niż parterowe – okna nie są tak widoczne z chodnika. Trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku lokali na najniższej kondygnacji, te na piętrze również są narażone na hałasy z zewnątrz.

Mieszkanie na ostatnim piętrze — zalety i wady
A jak wygląda mieszkanie na ostatnim piętrze, nazywanym również poddaszem? Bez wątpienia można w jego przypadku liczyć na ciszę i spokój. Lokale są najbardziej odseparowane od dźwięków z zewnątrz, a także – od hałasów związanych z przemieszczaniem się innych mieszkańców budynku. Na ostatnie piętro w bloku docierają bowiem tylko mieszkające na nim osoby i ich ewentualni goście. Przez parter czy piętro pierwsze przewija się więcej ludzi, którzy np. idą schodami do swojego lokalu. Co więcej, mieszkając na ostatnim piętrze, nie będzie się narzekać na hałasy sąsiadów z góry (np. na tupotanie po panelach zniecierpliwionego psiaka).

Mieszkanie na najwyższym piętrze może też zapewniać przepiękne widoki z góry. Budynki otoczone niską zabudową jednorodzinną, takie jak np. nasze Aura Apartamenty, pozwalają obserwować z balkonu piękny i kojący widok na panoramę miasta.

Mieszkania na najwyższych piętrach są też mniej narażone na niespodziewane szkody – znika problem potencjalnego zalania przez awarię pralki u sąsiada z góry i temu podobnych zdarzeń. A przy okazji cieszą ekonomicznością! Ze względu na to, że zgodnie z prawami fizyki ciepło idzie w górę, mieszkania na ostatnim piętrze są wyjątkowo dobrze dogrzane w sezonie grzewczym, co pozwala obniżyć własne rachunki za ogrzewanie.

Trzeba jednak pamiętać, że mieszkania na najwyższym piętrze są najbardziej oddalone od wejścia do budynku. A to, w przypadku bloków i apartamentowców o wielu kondygnacjach, może być kłopotem dla osób starszych oraz z niepełnosprawnością ruchową, a także dla rodziców niemowląt, którzy muszą wprowadzić na górę wózek. Oczywiście wszelkiego rodzaju kłopoty pojawiają się tylko w przypadku braku windy, a ta w nowoczesnym budownictwie jest już standardem, lub w przypadku jej awarii. Na ostatnie piętro w bloku trudniej też wnieść nowe meble, choinkę czy ciężkie AGD.

A może wybrać inne piętro? Cechy środkowych pięter
Nie możemy również zapomnieć o środkowych piętrach, czyli wszystkim pomiędzy pierwszą a ostatnią kondygnacją. Łączą one wady i zalety mieszkań na parterze i poddaszu. Są mniej narażone na hałasy z zewnątrz od lokali z parteru oraz pierwszej kondygnacji, ale przy tym mogą do nich docierać dźwięki z górnych i dolnych mieszkań. Warto też wiedzieć, że środkowe piętra są najchętniej wybierane – często trzeba się zatem spieszyć przy ich zakupie, bo konkurencja może być spora.

Istotną cechą mieszkań na środkowych piętrach jest ich ekonomiczność. Dociera do nich sporo naturalnego światła słonecznego, ponadto są biernie ogrzewane przez lokale z dołu i góry (oraz od boków), dzięki czemu mieszkańcy mogą liczyć na oszczędzanie na ogrzewaniu. Co więcej, dotarcie do mieszkania np. z ciężkimi zakupami nie jest tak uciążliwe, jak w przypadku mieszkania na najwyższej kondygnacji. Można się też cieszyć odpowiednią dyskrecją (nikt nie zajrzy do wnętrza przez okno) i nierzadko – pięknym widokiem z balkonu.

Przy wyborze mieszkania na środkowym piętrze trzeba mieć jednak na uwadze potencjalne zalania – sąsiadów z dołu przez siebie i swojego lokalu przez sąsiadów z góry. To jednak kłopot, który rozwiązuje ubezpieczenie mieszkaniowe wzbogacone o OC w życiu prywatnym. Warto też pamiętać, że mieszkania na środkowych piętrach mogą być droższe od lokali na samym dole lub samej górze. Wynika to ze wspomnianego wysokiego popytu na te kondygnacje.

Zostałeś zapisany do Newslettera
Dziękujemy!
Newsletter został aktywowany.
Zostałeś wypisany z listy Newslettera
Subskrypcja została anulowana.
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje na temat korzystania przez Ciebie z naszej witryny naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym, którzy mogą łączyć je z innymi informacjami, które im przekazałeś lub które zebrali podczas korzystania z ich usług. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Możesz samodzielnie zarządzać zgodami, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.