Moje ulubione
0
Moje ulubione

Ekspozycja okien w mieszkaniu a nasłonecznienie.

Rozmieszczenie okien względem stron świata w ogromnej mierze decyduje o tym, ile promieni słonecznych będzie docierało do każdego z pomieszczeń oraz przez jak długi czas w ciągu dnia. A ilość naturalnego światła wpływa nie tylko na poziom oświetlenia. Dowiedz się, dlaczego właściwa orientacja okien jest istotna, a także: która będzie optymalna.

Darowizna od rodziców na zakup mieszkania – najważniejsze informacje

Na wkład własny, na wartość, której brakuje do zakupu mieszkania za gotówkę bez kredytu, albo na całkowite pokrycie kosztów mieszkania – darowizna od rodziców na cele mieszkaniowe to nieocenione wsparcie. Niestety może być też bardzo kosztowna, jeśli zapomni się o istotnych zapisach ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wyjaśniamy, czy konieczna jest zapłata podatku i udokumentowanie otrzymania darowizny od rodziców.

Jaki jest średni koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim?

Choć stan deweloperski mieszkania jest pojęciem umownym i nie ma konkretnej definicji, to przyjmuje się, że jest to lokal gotowy do przeprowadzenia prac wykończeniowych. Ma drzwi, okna czy instalacje elektryczne oraz wodno-kanalizacyjne, grzejniki, czasami parapety, ale brakuje farb, podłóg, mebli czy pozostałych elementów wystroju. Decydując się zatem na kupno takiego lokalu, trzeba doliczyć do wartości inwestycji również koszt wykończenia mieszkania. Ile wynosi w 2024 roku?

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania – jakie są i czy można je ograniczyć?

Koszty notarialne to, ujmując najprościej, opłaty za notariusza. A dokładniej: za jego usługi. Takim podstawowym kosztem jest taksa notarialna, której wysokość jest uzależniona od czynności, które podejmuje dla Ciebie notariusz. Można ją w uproszczeniu nazwać wynagrodzeniem notariusza. To jednak niejedyna opłata notarialna, z którą możesz się spotkać. Wyjaśniamy, jakie są koszty notarialne przy zakupie mieszkania, a także: kto ponosi te opłaty i czy da się je jakoś obniżyć.

Zakup mieszkania od dewelopera – proces krok po kroku

Wiesz już, jaka jest Twoja wymarzona lokalizacja mieszkania i jego powierzchnia, wiesz też, że ma być nowe. Masz już nawet na oku sprzedawcę, a co więcej, chcesz rozpocząć procedurę zakupu mieszkania. Ale... jak się za to zabrać i czego możesz się spodziewać? Aby żadne istotne szczegóły kupna mieszkania z rynku pierwotnego nie umknęły Twojej uwadze, przygotowaliśmy praktyczny poradnik.

Mieszkanie lub dom na peryferiach – zalety i wady tej decyzji

Przygotowujesz się do zakupu pierwszego domu lub mieszkania i wahasz się między życiem w większym mieście a na jego obrzeżach? Mamy zatem nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci podjąć decyzję idealną dla Ciebie i Twojej rodziny. Przygotowaliśmy listę najważniejszych zalet mieszkania na peryferiach oraz minusów tego rozwiązania. Sprawdź, co może Ci zaoferować życie „pod miastem”!

Podatek od kupna mieszkania/nieruchomości – co to jest? Kiedy trzeba go zapłacić?

Kupno mieszkania to wydarzenie równie ekscytujące, co stresujące i kosztowne. Poza samym kapitałem czy kosztami kredytu hipotecznego czekają Cię również takie wydatki dodatkowe, jak ubezpieczenie kredytu i mieszkania, a także: podatek PCC od zakupu nieruchomości. Wyjaśniamy, jaka jest stawka podatku PCC, kiedy występuje obowiązek jego zapłaty, a także czy płaci go nabywca nieruchomości, czy zbywca oraz – czy możliwe jest zwolnienie z PCC.

Komórka lokatorska – czy warto ją posiadać?

Komórka lokatorska to niewielkie pomieszczenie przynależne do kupowanego lub wynajmowanego mieszkania. Przygotowując się do zakupu lokalu mieszkalnego, warto wiedzieć, że komórka nie zawsze będzie wliczona w cenę mieszkania, czyli „dorzucana w pakiecie”. Przeciwnie: zwykle konieczny jest jej zakup. Zastanawiasz się, czy warto posiadać taki schowek? Mamy zatem nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci podjąć decyzję.

Mieszkanie bez wkładu własnego (rodzinny kredyt mieszkaniowy) – zasady, warunki, jak dostać?

Nowelizacje Rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego z 2013 roku sprawiły, że w ciągu zaledwie 4 lat, kredytowanie 100 proc. wartości nieruchomości obniżyło się w zależności od banku do 90 a nawet 80 proc. Dla kredytobiorców taka sytuacja wiąże się z koniecznością organizacji kwoty odpowiadającej 10-20 proc. wartości nieruchomości, którą chcą kupić. Jednak w wyniku programu Mieszkanie bez wkładu własnego doszło do kolejnej nowelizacji. A ta umożliwia niektórym osobom uzyskanie kredytu bez wkładu.

Aranżacja wnętrz – porady jak zaaranżować salon, kuchnię i inne pomieszczenia? 

Aranżacja wnętrz polega nie tylko na stworzeniu pięknego miejsca do życia. To przede wszystkim zaprojektowanie go w taki sposób, by każde pomieszczenie było funkcjonalne i w pełni dopasowane do potrzeb wszystkich domowników. Dobry projekt mieszkania sprawi, że Twój dom będzie „pomagał” Ci w codziennych czynnościach. Np. ułatwi sięganie po rzeczy potrzebne do gotowania... i wypoczynek.

Kupno mieszkania pod wynajem - czy warto i o czym pamiętać? 

Zakup pod wynajem może być bardzo dobrą inwestycją w przyszłość – swoją i ewentualnych dzieci czy wnuków. Dobrze przemyślany zapewnia dodatkowe środki w postaci dochodu pasywnego, a tym samym: zabezpieczenie finansowe. „Dobrze przemyślany” jest tutaj jednak wyrażeniem kluczowym. Trzeba bowiem wybrać odpowiedni lokal, właściwą lokalizację nieruchomości, a także dobrze przeanalizować opłacalność zakupu pod wynajem. Wyjaśniamy, jaki może być zysk z wynajmu i o czym pamiętać przy kupnie mieszkania.

Na którym piętrze najlepiej mieszkać? Parter, pierwsze piętro, ostatnie? 

Mieszkanie na własność kupuje się często na całe życie, nieraz jest wręcz przekazywane w spadku kolejnemu pokoleniu. Podczas poszukiwania idealnego lokum warto wziąć zatem pod uwagę wygodę życia nie tylko „tu i teraz”, ale również za 5, 15 czy 30 lat. Jedną z kwestii, o których nie powinno się zapominać, jest ustalenie, na którym piętrze wybrać mieszkanie. Najlepszy będzie parter? A może pierwsze piętro, środkowe lub poddasze? Sprawdź!

Jak urządzić małe mieszkanie? 7 porad i wskazówek 

Temat tego, jak urządzić małe mieszkanie w bloku, jest jednym z wyjątkowo szeroko omawianych w „kategorii” aranżacji wnętrz. Doskonale wiemy, że osoby, którym spędza on sen z powiek, liczą na konkrety. Dlatego też zebraliśmy garść najważniejszych wskazówek, dzięki którym funkcjonalne zaprojektowanie małego mieszkania powinno być znacznie łatwiejsze. A naprawdę można to zrobić tak, że przestrzeń będzie się wydawała większa – i życie w małym mieszkaniu będzie wygodniejsze!

Jak kupić mieszkanie - poradnik krok po kroku 

Zapadła decyzja o zakupie mieszkania. Nadszedł więc czas nie tylko na ekscytację, ale także na dokładne planowanie. Nie ulega wątpliwości, że proces wyboru oraz zakupu mieszkania jest wymagający. Jednak przy odpowiednim podejściu może przebiec bez większych niespodzianek, a przede wszystkim zaowocować lokalem idealnie dopasowanym do Twoich potrzeb i oczekiwań. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania!

Stan deweloperski - co to znaczy, co obejmuje, na co zwrócić uwagę?

Szukając domu albo mieszkania na zakup lub wynajem, z pewnością nieraz spotykasz się z pojęciem „stan deweloperski”. Co to dokładnie oznacza i z czym się wiąże? Czy wybór nieruchomości w stanie deweloperskim będzie dobrym posunięciem? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Zdolność kredytowa - co to jest i jak ją sprawdzić?

O tym, że odpowiednia zdolność kredytowa jest ważna, przekonała się każda osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny, pożyczkę gotówkową, leasing czy nawet kupno sprzętu na raty. To jeden z najważniejszych kryteriów uzyskania dodatkowych środków lub finansowania zakupów. Ale czym dokładnie jest zdolność kredytowa? Od czego zależy i jak sprawdzić zdolność kredytową? Odpowiedzi na te nurtujące pytania przedstawiamy w poniższym tekście.

Nowoczesny dom - czym się charakteryzuje, jakie ma cechy, jak go kupić?

Każdy dom rozpoczyna swoje istnienie od projektu. Najczęściej projekty nowoczesnych domów przykuwają uwagę prostą bryłą, bogatym przeszkleniem czy luksusowym wyposażeniem. Jednak cechy nowoczesnych budynków nie kończą się na zachwycającym wyglądzie. Tym, co najbardziej wyróżnia je, szczególnie na tle dawnego budownictwa, jest... funkcjonalność oraz przyjazność środowisku. Szukając projektu domu, który idealnie odpowie na potrzeby Twoje i Twoich bliskich, warto zatem zwracać uwagę na rozwiązania ułatwiające codzienne życie, a także redukujące koszty utrzymania oraz proekologiczne.

Dzielnice Białegostoku i okolice - gdzie warto zamieszkać, najbezpieczniejsze, najtańsze 

Szukając idealnego miejsca do życia w Białymstoku lub okolicach, stajesz przed sporym wyzwaniem. Samo miasto dzieli się na aż 29 różnych osiedli! Jak spośród ich wszystkich, a także licznych, malowniczych, okolicznych wsi i miasteczek wybrać to najlepsze? Aby nieco ułatwić Ci poszukiwania, przygotowaliśmy zestawienie, w którym omawiamy poszczególne dzielnice Białegostoku, a także przyglądamy się okolicom miasta. Sprawdźmy, gdzie są najtańsze mieszkania i gdzie jest najbezpieczniej!

Kredyt 2 procent - warunki, od kiedy, dla kogo, na co uważać

Rządowy program Bezpieczny kredyt 2 procent jest odpowiedzią na problemy Polaków związane z zaciąganiem kredytu hipotecznego na zakup pierwszego mieszkania. Jego założeniem są preferencyjne warunki uzyskiwania kredytu mieszkaniowego. A dokładniej – otrzymanie dopłaty do oprocentowania kredytu przez 10 lat, tak, by oprocentowanie stałe utrzymywało się na poziomie 2 procent. Co dokładnie warto wiedzieć na temat programu dopłat oraz zasad udzielenia Bezpiecznego kredytu?

Inflacja

Inflacja w Polsce nie jest zjawiskiem niespotykanym. To powszechny naturalny proces ekonomiczny, który właściwie zawsze ma miejsce w rozwijających się gospodarkach. Jeśli jednak jest zbyt wysoka, wówczas ujawniają się liczne problemy.

Rekuperacja na nasze dobre samopoczucie.

Na Podlasiu niewątpliwie mamy czyste powietrze. Otwarte okno zapewnia u nas więcej uśmiechu, niż w innych częściach Polski. Problemem otwartego okna jest jednak temperatura powietrza wpadająca do środka, zwłaszcza w okresach wysokich i niskich temperatur. Z pomocą przychodzi technologia, która wyręcza naturę – rozwiązaniem jest rekuperacja, która znajduje coraz więcej zwolenników. 

Fotowoltaika, czyli ze słońcem nam do twarzy.

Fotowoltaika w Polsce rozwija się niezwykle prężnie. Szczególnie w ciągu ostatnich lat. Nic dziwnego. Zalet instalacji jest całkiem sporo, a dodatkowym atutem jest możliwość korzystania z akumulowanej energii przez cały rok. Ale po kolei.

Pompa ciepła – cenne rady dla niezdecydowanych.

Pompa ciepła staje się coraz częstszym elementem naszego domowego krajobrazu. Głównie ze względu na jej użyteczność, bezobsługowość i oczywiście oszczędności. Zanim jednak zdecydujemy się na jej kupno, warto pamiętać o kilku cennych radach. 

Czy duże okna to znak naszych czasów?

Decydując się na nowe mieszkanie, jednym z priorytetów jest jego nasłonecznienie. Nikt z nas nie chce przecież mieszkać w ciemnym pomieszczeniu. Projektanci współpracujący z nami przy „Aura Apartamenty” w Choroszczy doskonale o tym wiedzieli — dzięki temu, okna stały się tam główną sceną do naszego życia. 
Zostałeś zapisany do Newslettera
Dziękujemy!
Newsletter został aktywowany.
Zostałeś wypisany z listy Newslettera
Subskrypcja została anulowana.
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje na temat korzystania przez Ciebie z naszej witryny naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym, którzy mogą łączyć je z innymi informacjami, które im przekazałeś lub które zebrali podczas korzystania z ich usług. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Możesz samodzielnie zarządzać zgodami, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.