Moje ulubione
0
Moje ulubione

Jak kupić mieszkanie - poradnik krok po kroku

Zapadła decyzja o zakupie mieszkania. Nadszedł więc czas nie tylko na ekscytację, ale także na dokładne planowanie. Nie ulega wątpliwości, że proces wyboru oraz zakupu mieszkania jest wymagający. Jednak przy odpowiednim podejściu może przebiec bez większych niespodzianek, a przede wszystkim zaowocować lokalem idealnie dopasowanym do Twoich potrzeb i oczekiwań. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania!

Jak znaleźć idealne mieszkanie?
Proces zakupu mieszkania rozpoczyna się oczywiście od wizualizacji i uporządkowania swoich – bądź wspólnych, na przykład z drugą połówką – marzeń. Aby znaleźć idealne mieszkanie, trzeba najpierw ustalić, czym ten ideał jest. Warto więc spisać swoje wymagania, aby wiedzieć, czym (oprócz samego wyglądu lokalu) kierować się podczas poszukiwań:

• Jaki powinien być metraż? 
• Ile pokoi powinno mieć mieszkanie? 
• Na którym piętrze? 
• Jedna łazienka, a może osobna toaleta? 
• Czy potrzebny będzie pokój gościnny? 
• Jaki układ pomieszczeń? 
• A może potrzebna będzie specjalna przestrzeń do pracy zdalnej? 
• Osobna kuchnia czy aneks kuchenny? 
• Czy powinno mieć przynależne miejsce parkingowe? 
• A może garaż podziemny? 
• Jaki poziom zabezpieczeń byłby idealny? 
• Czy potrzebna będzie komórka lokatorska? 
• Czy mieszkanie powinno mieć balkon? Jeśli tak, to jakiej wielkości? 
• A może ogródek, jeśli znajduje się na parterze? 
• Czy lokal powinien być zlokalizowany na zamkniętym osiedlu? 
• Jaka może być maksymalna cena zakupu mieszkania? 

Na te i wiele innych pytań – w tym te dotyczące wystroju, mogą być dziesiątki odpowiedzi. Trzeba znaleźć konkretne odpowiedzi, ale warto też mieć w zanadrzu plan B. Zastanów się: z czego możesz zrezygnować, co w przypadku, jeśli większość parametrów mieszkania będzie idealna, ale np. kwestia garażu okaże się sporna? Albo na jakie ustępstwa pójdziesz np. metraż i design idealny, komfort mieszkania odpowiednio wysoki, ale kuchnia nieco za mała. Po określeniu takich podstawowych wymagań dotyczących Twojego wymarzonego mieszkania, przejdź do kolejnego kroku.

Gdzie kupić mieszkanie? 
Wybór odpowiedniej lokalizacji przyszłych własnych czterech kątów to niezwykle ważny etap zakupu mieszkania. W ogromnej mierze od niej zależy przyszły komfort życia. Trzeba pomyśleć o wygodnych dojazdach do pracy, bezpieczeństwie okolicy, krajobrazie, skomunikowaniu z centrum miasta, dostępności aptek, przychodni, szpitala, sklepów, a w przypadku wychowywania dzieci lub ich planowania: również o żłobku, przedszkolu, szkole. Niemniej ważna będzie bliskość lub dobre skomunikowanie z obiektami rekreacyjnymi: kinem, teatrem, parkiem, lasem, wybiegiem dla psów – i tak dalej. 

Kierunkiem, który coraz częściej wybierają zarówno studenci, młode małżeństwa, jak i rodziny z dziećmi, jest Podlasie. To miejsce równie zielone, jak i pełne życia. Białystok to piękne, historyczne miasto, w którym nie brakuje atrakcji turystycznych i urokliwych miejsc, niemniej jednak miasto nieustannie się rozwija w związku z tym powstaje tu również sporo nowych miejsc pracy. Warto zaznaczyć, że okolice Białegostoku zachwycają kameralnością i spokojem, a jednocześnie dostępnością nowoczesnych mieszkań ulokowanych w budynkach o wysokim standardzie. Doskonałym przykładem są nowe inwestycje M Development – tu warto rozważyć zakup mieszkania na osiedlu Mahonia, w malowniczych Porosłach. Osiedle składa się z niskich budynków klasy premium, wyposażonych w podziemne garaże, przestrzenne balkony i ogródki, cichobieżne windy oraz wideodomofony, a wszystko w otoczeniu kojącej zieleni pobliskiego lasu.

Interesuje Cię zakup mieszkania w Białymstoku lub okolicach? Sprawdź nasz artykuł > Dzielnice Białegostoku i okolice – gdzie warto zamieszkać, najbezpieczniejsze, najtańsze.

Jakie mieszkanie wybrać: nowe czy z rynku wtórnego?
Kolejną decyzją do podjęcia jest wybór rynku nieruchomości. Mieszkanie z rynku wtórnego, czyli tzw. z drugiej ręki, a więc po prostu takie, w którym ktoś już mieszkał, wiąże się zwykle z szybszą dostępnością niż przy wyborze mieszkania w stanie deweloperskim, ale często również z niższym standardem samego lokalu jak i całego budynku. Może wymagać generalnego remontu bądź odnowienia, a z całą pewnością: wnikliwego sprawdzenia stanu prawnego. Historyczne kamienice, choć często przepiękne, mogą być obarczone problemami, takimi jak przestarzałe instalacje czy nawracająca wilgoć lub nieuregulowana sytuacja prawna. Dla części osób sporą zaletą rynku wtórnego może być łatwość znalezienia mieszkania w ścisłym centrum miasta lub okolicach śródmieścia.

Kupując nowe mieszkanie często decydujemy się na takie zlokalizowane na malowniczym przedmieściu lub w niewielkich wsiach czy miejscowościach. Zazwyczaj są one odpowiednio skomunikowane z dużym miastem – pod warunkiem wyboru dobrego dewelopera.

Nie można zapomnieć, że mieszkanie z rynku pierwotnego oznacza bycie pierwszym właścicielem, dzięki czemu jest możliwość urządzenia wnętrza po swojemu. Należy pamiętać, że zakup mieszkania w stanie deweloperskim, to konieczność wydatkowania środków na jego wyposażenie – choć zaletą jest to, że zostanie ono urządzone zgodnie z własnym gustem oraz zgodnie z potrzebami i preferencjami przyszłych mieszkańców. Co więcej, mieszkanie w nowym budownictwie to wysoki standard, nowoczesny design budynku oraz wiele udogodnień, których często brakuje w starszych blokach czy kamienicach.

Jak sfinansować zakup mieszkania?
Wiesz już, jakie mieszkanie chcesz kupić i gdzie planujesz je nabyć. Masz już na oku dewelopera, konkretne osiedle, a nawet wybrany lokal. Robi się więc poważnie – pora zastanowić się, jak sfinansować zakup mieszkania, gdy nie dysponujesz odpowiednimi oszczędnościami. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z programu "Bezpieczny Kredyt 2 procent".

Bezpieczny zakup mieszkania z Kredytem 2 proc.
"Bezpieczny Kredyt 2 proc." (BK 2%) jest częścią rządowego programu "Pierwsze Mieszkanie". Ma on na celu ułatwienie Polakom zakupu swojego pierwszego M. Jest to kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach, który przez 10 lat oferuje stałe oprocentowanie na poziomie 2 procent. Resztę dopłaca państwo. Dzięki temu aż 120 rat będzie można spłacać łatwiej niż w przypadku standardowego kredytu hipotecznego.

Co więcej, BK 2% znacznie zwiększa zdolność kredytową, co jest szczególnie istotne w przypadku młodych osób. Jak podaje portal totalmoney.pl, może być ona wyższa o około 30-40 proc. w porównaniu z zdolnością kredytową przy staraniach się o kredyt hipoteczny na standardowych warunkach. Zakup mieszkania z programem BK 2% będzie zatem łatwiejszy, a przede wszystkim: bezpieczniejszy pod względem finansowym, ze względu na lżejszą spłatę kredytu hipotecznego w ciągu wspomnianych 10 lat.

Więcej informacji na temat działania programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc." znajdziesz w naszym artykule: "Kredyt na 2%: Na czym polega, wysokość raty, dla kogo?".

Co sprawdzić przed zakupem mieszkania?
Zanim przystąpisz do oficjalnego zakupu mieszkania, czyli złożenia wniosku o kredyt i podpisania aktu notarialnego, dokładnie zweryfikuj interesujący Cię lokal. Zarówno w przypadku zakupu z rynku wtórnego, jak i od dewelopera. Zatem co sprawdzić przed zakupem mieszkania? Przygotowaliśmy checklistę:
• Oceń, czy wygląd budynku zgadza się z wizualizacją lub zdjęciami, 
• Zweryfikuj stan prawny mieszkania: poproś o numer księgi wieczystej, jeśli jest już założona i sprawdź ją na rządowej stronie ekw.ms.gov.pl, • W przypadku mieszkania z rynku wtórnego poproś o zaświadczenie od spółdzielni mieszkaniowej, że lokal nie jest zadłużony, 
• W przypadku mieszkania z rynku pierwotnego będącego nową inwestycją sprawdź te już zrealizowane przez dewelopera, by wiedzieć, czego się spodziewać, 
• Dla mieszkania wtórnego: dokładnie sprawdź stan ścian, podłóg, okiennic i instalacji. 

Zakup mieszkania krok po kroku, czyli od marzeń do formalności
Pora przejść do formalności, czyli oficjalnego rozpoczęcia procesu zakupu mieszkania. Co Cię czeka?

Zawarcie umowy rezerwacyjnej
Podpisanie umowy rezerwacyjnej kupna mieszkania gwarantuje pierwszeństwo w zakupie lokalu, w ustalonej cenie. Dokument ten zobowiązuje obie strony do zawarcia w przyszłości umowy deweloperskiej. Ten krok może (choć nie musi) wiązać się z koniecznością wpłacenia zaliczki. Natomiast w przypadku zakupu na rynku wtórnym podpisywana jest umowa przedwstępna, przy której należy wpłacić zadatek stronie sprzedającej.

Złożenie wniosku o kredyt hipoteczny
Następnie przechodzisz już do złożenia wniosku o kredyt na zakup mieszkania. Do wniosku kredytowego mogą być potrzebne: 
• Dokument potwierdzający tożsamość, 
• Zaświadczenie o dochodach, 

Dla mieszkania z rynku pierwotnego: umowa rezerwacyjna, prospekt informacyjny, pozwolenie dewelopera na budowę, odpis z księgi wieczystej, potwierdzenie wniesienia wkładu własnego, wypis i wyrys z ewidencji gruntów, rzut nieruchomości, mapa podziałów działek wraz z decyzjami podziałowymi,

Dla mieszkania z rynku wtórnego: umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania, odpis z księgi wieczystej, potwierdzenie prawa własności zbywcy do nieruchomości, zaświadczenie o braku zadłużenia lokalu, wycena nieruchomości.

Podpisanie aktu notarialnego
Po otrzymaniu pozytywnej decyzji w sprawie wniosku o kredyt hipoteczny, czeka Cię wizyta u notariusza. To właśnie tam zostanie zawarta umowa deweloperska lub umowa kupna sprzedaży lokalu w formie aktu notarialnego.


Zostałeś zapisany do Newslettera
Dziękujemy!
Newsletter został aktywowany.
Zostałeś wypisany z listy Newslettera
Subskrypcja została anulowana.
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje na temat korzystania przez Ciebie z naszej witryny naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym, którzy mogą łączyć je z innymi informacjami, które im przekazałeś lub które zebrali podczas korzystania z ich usług. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Możesz samodzielnie zarządzać zgodami, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.